Jazykový koutek

úterý 16. červenec 2013 08:52

Asi jsem vymyslela nové slovo pro češtinu. Ráno se probudím a slyším slabé hučení, které znamená, že termostat rozhodl, že je dost zima na to, aby zapnul plynový kotel a ohřívání vody v topení má svůj charakteristický zvuk.

Navíc se občas ozve zapraskání, to jak pracuje materiál radiátoru, který mění svoji teplotu. Za chvíli vstanu, jdu do koupelny a je mi divné, že ještě necítím teplo. Sáhnu na topení a je studené. Ach jo, už mám zase "slyšiny". Tohle slovo mne spontánně napadlo v souvislosti s nepříjemným jevem v mých uších, kterému se odborně říká tinitus Je to vlastně celá škála zvuků, které někdo občas, někdo stále slyší ve svém vnitřním uchu. Je to nepříjemné, pro někoho až nesnesitelné a většinou se s tím nedá moc dělat. Ale nesnažím se o popis tohoto jevu z medicínského hlediska, ale zaujalo mne to z hlediska jazykového. Jak mám někomu jednoduše vysvětlit to, co se mi děje v uchu a vlastně v celé hlavě?

Když řeknu, že mám tinitus, většina lidí nepostižených touto patálií neví co to je a musím vysvětlovat dál: Je to takové hučení v uších, které u mne stále trvá. Ale ono to vlastně není tak docela hučení, pokračuji dál v popisu svých pocitů. Je to občas hučení, občas pískání, někdy to zní jako cikády, jindy jako zvuk pod sloupy vysokého elektrického napětí a občas jako právě se ohřívající topení. Moje uši dokonce někdy předstírají, že hraje rádio nějakou zvonivou melodii, zatímco to skutečné rádio zarputile mlčí. Když si fénuji vlasy, chodím stále k telefonu, ale nikdo mi nevolá.

V noci někdy prší, ale na zemi je zcela sucho. Stromům ve větru šumí listí ve větvích, ale je brzké jaro a stromy žádné listy ještě nemají. Jsem ráda, že když hřmí, je to opravdu zatím jen bouřkou, nezávislou na mých uších. A tak mohu pokračovat dlouho a nikdo už mne vlastně neposlouchá, je to příliš zdlouhavé. Ale když řeknu, že mám "slyšiny" a podiví se, že to slovo neznají, stačí vysvětlit , že je to jako vidiny, ale v uších a je všechno jasné.

On-line jazyková příručka ústavu pro jazyk český, se kterou občas konzultuji některé lingvistické problémy, mi sdělila, že slovní tvar "slyšiny" nebyl nalezen. Také pravopis Microsoft Word mi to tvrdošíjně červeně podtrhává. To vidím jako nedostatek vyjadřovací schopnosti jazyka a doporučím jazykovědcům, aby se tímto problémem zabývali a zařadili nové slovo do slovníku jazyka českého. Vždyť navíc zní hezky česky.

Ludmila Kučerová

 

První pokus

První pokus

První pokus

První pokus

Blog první pokus slouží těm z vás, kteří si chtějí otestovat, jestli píší dobře. Stačí, když váš pokusný článek pošlete mailem a redakce ho zobrazí právě na tomto blogu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora